سفارش تبلیغ
صبا
دوستى ورزیدن نیمى از خرد است . [نهج البلاغه]
 
دوشنبه 87 تیر 17 , ساعت 5:52 عصر
قرآن شفابخش بیماری ها

(1) منقول است که حضرت علی علیه السّلام فرمود : قرآن را فرا گیرید که بهترین گفته هاست و در آن بیندیشید و تفقّه کنید که بهار دلهاست و از نور آن شفا جوئید که شفای دل‏ ها (ی بیمار) است و آن را به نیکوترین وجه ، تلاوت کنید که سودبخش ‏ترین سرگذشت هاست.
نهج البلاغه، فیض الاسلام، خطبه 109

(2) حضرت علی علیه السّلام فرمود :
از قرآن برای بیماری های خود شفا بطلبید ، و به وسیله آن برای حلّ مشکلاتتان یاری بجوئید، به درستی که قرآن شفای بزرگترین دردهاست.
نهج البلاغه، فیض الاسلام، خطبه 176

(3) امام صادق علیه السّلام به نقل از پدران بزرگوارش فرمود : شخصی از درد سینه به پیامبر اکرم شکایت کرد. حضرت فرمود : به وسیله قـــرآن شفا بجوی ، زیرا خداوند می ‏فرماید : این قرآن، شفا است برای آن چه در سینه هاست.
اصول کافی، ج 4، ص 400

(4) پیامبر اکرم صلّی اللَّه علیه و آله فرمود : هرکسی که از قرآن درمان نخواهد ، خداوند او را درمان نمی ‏کند.
بحار الانوار، ج 89، ص 176


سه شنبه 87 تیر 11 , ساعت 9:26 عصر

دوستی از دو جنس مخالف                           

ارتباط دختر و پسر و شرایط آن                                  

یکی از نیازهای اساسی زندگی انسان،تعامل و ار تباط با دیگران است.انسان در طول رشد خود،پیوسته برای بقا و پیشرفت خویش، محتاج ارتباط با دیگران است که بین این امر با سلامت رابطه ای نزدیک وجود دارد. تمام انسان ها به دنبال یافتن کسانی هستند که با آن ها احساس خوش بختی کنند و از زندگی با آن ها لذت ببرند و در کنار شان منفعت بیشتری کسب کنند. در بین ارتباطات انسانی ،نیاز به ارتباط با جنس مخالف هم در مقطعی از زندگی انسان مطرح می شود و این زمانی است که پسر و دختر تصمیم می گیرند تا همسر آینده را انتخاب کنند و در این ارتباط مقطعی که لازمه شناخت از همدیگر است،اصولی مطرح هستند.

باید توجه داشت که نیروی پیوند جویی دو جنس مخالف ،دل دادگی های پسرانه و دلبری های دخترانه و دل بستگی های طرفین ،در قشر جوان وجود دارد .البته این ارتباط ها و علاقه ها منشأ تشکیل خانواده و بقای نسل و ادامه حیات می گردند ،ولی باید در چارچوب اصولی اخلاقی و شرعی باشند.

گاهی این علاقه ی درونی به جنس مخالف و نیاز به ارتباط با او،از چارچوب هنجار های اجتماعی و دینی خارج می شود و به سوی بی عفتی و گناه کشیده می شود که این امر بسیار نا شایست و غیر اخلاقی است.

تعریف «دوستی دختر و پسر»

بر اساس قواعد کلی حاکم بر ارتباط میان فردی ،نمی توان هر ارتباطس را «دوستی دختر و پسر » نامید،بلکه می توان گفت:«دوستی دختر و پسر» یعنی:ارتباطی که بین دو جنس مخالف وجود دارد ودر این ارتباط،محبت،صمیمیت،عشق و علاقه ی قلبی ویژه وجود داردو از این رو ،ارتباط دو کودک یا ارتباط تحصیلی یا ارتباط معلم با شاگرد و مانند آن ،که برای اهداف خاصی است ،نمی تواند از مقوله دوستی دختر و پسر باشد.

انگیزه های برقراری ارتباط با جنس مخالف

1.وعده ازدواج:یکی از بهانه های ارتباط بین پسران و دختران وعده ازدواج از ناحیه پسر است و معمولا با این وعده ها پسران با دختران ارتباط پیدا می کنند.در حقیقت ،دختر و پسر با طرح مسئله «ازدواج» با یکدیگر رفاقت کرده ،سعی می کنند نیازهای عاطفی همدیگر را بر آورده کنند،اما حقیقت امر این است که این وعده ها در حد خیال بافی می مانند و جامه عمل نمی پوشند .زیرا خانواده چنین افرادی را در حد لازم پخته و  شایسته برای ازدواج نمی یابند،طرح مسئله «ازدواج»از سوی پسر اگر هم صورت گیرد با مخالفت خانواده اش روبه رو می شود و حتی اگر پسر به خواستگاری دختر هم برود، خانواده دختر چنین ازدواجی را نمی پسندند.بنابر این ،وجود فکر ازدواج در بین دختران و پسران تنها نوعی سازو کار دفاعی برای ایجاد رضایت خاطر و رهایی از اضطرابی است که در نتیجه عمل بر خلاف قواعد و هنجارهای خانواده و جامعه صورت می گیرد.بهترین روش ایجاد ارتباط،در پرتو اصول دینی است که خانواده پسر از خانواده دختر خواستگاری کند و تحت نظارت والدین تحقیقات ادامه یابند و از خصوصیات همدیگر مطلع شوند.

2.انگیزه جنسی :از انگیزه های دیگر ارتباط دختر و پسر یهره بری جنسی است.این پدیده در میان اقشاری از جامعه که از لحاظ رشد فکری و فرهنگی در انحطاط شدیدی به سر می برند ،بیشتر دیده می شود. این افراد برای ارضای غرایز جنسی خود،همه ی ارزشهای خانوادگی و فردی خود را قربانی می کنند و دست به رفتاری می زنند که برای اغلب افراد جامعه ،بسیار پست تلقی می شود.

چنانچه این ارتباط های نا پسند منجر به رابطه ی جنسی بین دختر و پسر شوند مشکلات زیادی را برای دختر ،که قربانی اصلی این رابطه است به دنبال می آورد.اشتغال ذهنی در باره ی این موضوع که مبادا این ارتباط برای او در آینده مشکل ساز باشد ،تعادل روانی او را به نحو چشمگیری بر هم می زند و فشار روانی زیادی بر او تحمیل می کند.چنین دخترانی در ازدواج با مشکل روبه رو می شوند و حاصر به ازدواج نیستند و زمانی که با فشار خانواده روبه رو می شوند و تن به ازدواج می دهند ،همیشه نگران افشای رابطه گذشته خود هستند.و از اینکه همسرشان از رابطه مخفی آن ها در گذشته آگاه شود رنج می برند.

3. توهم قدرت و جاذبه:یکی دیگر از انگیزه های دوستی با جنس مخالف این است که پسران داشتن دوست دختر را یک قدرت اجتماعی برای خود تصور می کنند و دختران نبز داشتن یک دوست پسر را یک جاذبه فردی و اجتماعی برای خود به حساب می آورند.اما طول نمی کشد که پی خواهند برد این قدرت نمایی و جاذبه ارائه شده به قیمت از دست دادن بسیاری از جاذبه های اجتماعی و شخصیتی دیگر تمام شده،در نتیجه،دوستی ها به پایان می رسند و حسرت از دست دادن شرافت و ارزشمندی خویش،دنیایی از تعارض را در درون دختر و پسر باقی می گذارد

4.پناه جویی به یکدیگر :دختران و پسرانی که مورد بی محبتی در خانواده قرار می گیرند و از وضعیت روانی و اجتماعی خویش ناراصی هستند و در این زمینه،خود را سر گردان و آشفته می یابند،از طریق برقراری روابط پنهان با جنس مخالف در صدد کسب رضایت و یا به عبارت دیگر ،به دنبال یافتن شرایطی هستند که برای آنها اطمینان خاطر و رضایتمندی بیشتری فراهم کند و پناه گاهی برای جبران کمبود محبت خود فراهم سازند. اما اطمینان خاطری که دختران و پسران از طریق بر قراری دوستی بین خود جستجو می کنند هیچ گاه حاصل نمی شود زیرا این روابط پنهانی و به دور از چشم خانواده صورت می گیرد. به همین دلیل ،دختر و پسر باید وقت و توان زیادی صرف کنند تا بتوانند زمینه این رابطه را فراهم کنند و تحمل ترس و اضطراب مستمری که دوطرف باید تحمل کنند تا این روابط از چشم آشنایان پنهان بما ند ،رضایتمندی و آرامشی را که به دنبال آن هستند خنثی خواهد کرد.

ممنون میشویم نظرات خود را دررابطه با این موضوع بنویسید.لیست کل یادداشت های این وبلاگ